Microsoft tā nekad vairs nedarīs

Tieši Ziemassvētku gaidīšanas laikā pie mūsu mazajām, aukstajām Grinča sirsniņām uzstājīgi klauvē dažādas akcijas ar lūgumu palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem.  Ziedošana vispār ir tāda piņķerīga padarīšana - iemesli, kādēļ to darīt vai nedarīt, katram ir savi, un vidējais standarta pilsonis par tiem skaļi atļaujas diskutēt tikai interneta portālu komentāros.  Toties mazi un lieli uzņēmumi tieši caur labdarības akcijām iegūst pozitīvu publicitāti un veido savu tēlu. Pirms svētkiem ziedo teju visi - atšķirība ir tikai tajā, cik skaļi šis fakts izskan publiski.

Šajā nedēļā pamanīju vairāku Latvijas banku aktivitātes sociālajos tīklos. Kopīgs tām ir ne tikai tas, ka tiek solīts ziedot naudiņu tiem, kam tas ļoti vajadzīgs, bet arī tas, ka tiek sagaidīta aktīva noteiktas sabiedrības daļas iesaiste, lai ziedošana vispār notiktu.

Nordea šogad turpina brīnišķīgu akciju, palīdzot Lejasstrazdu bērniem. Par pašu akciju vairāk vari uzzināt šeit. Akcija sola arī naudiņas ziedosanu, tikai tam nepieciešams mans un Tavs atbalsts - jāpublicē ziņa tviterī (standarta ziņa vai jebkāda ziņa, kurai pievienots haštags #NordeaSveiciens), tad Nordea ziedos 10 santīmus. Par to, kāda būs maksimālā ziedojuma summa, nekas nav minēts, tādēļ atliek ticēt, ka tai nav limita un mēs varam palūgt Džastinu Bīberu (15 miljoni sekotāju), lai viņš tviterī šo akciju nedaudz paskubina :)

SEB savukārt solās ziedot SOS bērnu ciematiem. Vairāk par akciju šeit.  Ziedojuma apmērs atkarīgs no tā cik rūķīšus noķersim speciāli šim mērķim izveidotajā spēlītē un cik aktīvi pūtīsim taurītes ziņas sociālajos tīklos (svētā trīsvienības - draugiem.lv, tviteris un Facebook). Rūķus es saķēru diezgan pieticīgi, bet ziedojuma summa tāpat sanāca lielāka nekā Nordea - 27 santīmi.  Lai naudiņa tiktu noziedota, ar ziņu var dalīties tikai vienu reizi katrā sociālajā tīklā (pirms ziņas nosūtīšanas jāautorizējas). Par to, cik naudas SEB ir gatava ziedot, ziņu nav, bet lapā ir ziņa, ka šobrīd šādā veidā savākti 75 lati. 

Uz iepriekšējo divu akciju fona Swedbanka izceļas ar to, ka tāpat vien par pliku tvītošanu neko neziedos. Informācija par akciju šeit. Katram, kurš vēlas, lai 10 santīmus ziedo banka, jāziedo no sava konta 10 santīmi. Tikai pēc tam, kad būsi no sava konta santīmiņus aizripinājis, Swedbanka ļaus publicēt dāsno sirdi apliecinošo tvītu kādā no Taviem sociālo tīklu profiliem. 

Pirmajā brīdī šķiet, ka viss taču ir kārtībā. Sak, vai nu grūti… Turklāt par šīm akcijām neviens Latvijā skaļi nīgri nerūc, kā tas parasti novērojams ar dažādām biļešu/telefonu/dāvanu karšu izlozēm. Tomēr izbrīna mūsu banku lēmums šādas akcijas sociālajos tīklos vispār organizēt, jo vēl šogad varējām sekot pavisam nelāgajai Microsoft pieredzei ar šādu akciju.

Šī gada martā pēc postošās zemestrīces Japānā, Microsoft meklētāja Bing tviterkontā parādījās ziņa, ka par katru attiecīgās ziņas retvītu, Bing ziedos 1$. Turpat tvītā arī tika norādīts maksimālais ziedojuma apmērs - 100 tūkstoši. Ziņa sacēla negaidītu pretreakciju - Microsoft tika apsūdzēts sava produkta popularizēšanā uz nelaimē cietušo rēķina. Īsā laika posmā ļoti daudzi tvitera lietotāji Microsoft veltīja ne visai glaimojošas piezīmes (a la “Hey @bing, stop using a tragedy as a fucking marketing opportunity” (komiķis Maikls Bleks)). Rezultātā Bing atvainojās, akciju atsauca un naudiņu vienkārši noziedoja. Tvitera kontā tika nopublicēts šāds teksts:

"We apologize the tweet was negatively perceived. Intent was to provide an easy way for people to help Japan. We have donated $100K." 

Skaidrs, ka Microsoft nekad vairs šādas akcijas nerīkos. Atgriežoties pie mūsu banku akcijām, rodas pāris jautājumi:

  • Kādi ir ziedojumu limiti? (Vai gadījumā, ja visi Džastina Bībera sekotēji savos tvītos pieminēs haštagu #NordeaSveicins, Nordea ziedos 15 miljonus?)
  • Vai naudas summa, kas samaksāta par sociālo tīklu risinājumu izstrādi, ir proporcionāla savāktajai ziedojumu summai? (SEB publicējis informāciju par 75 latiem no rūķīšu ķeršanas)
  • Kādēļ, sasodīts, nevar ziedot vienkārši tāpat, bez liekas ambrāžas tviterī, draugiem.lv un Facebook?
  1. merrycrisis posted this
Blog comments powered by Disqus